www.rozumim.cz

Nejdůležitější vlastnost programovacího jazyka

Narazili jste na úžasný programovací jazyk. Má skvělou dokumentaci. Naučili jste se, jak přiřadit hodnotu proměnné, jak napsat for cyklus a podmínku if. Už je tedy čas začít pracovat na projektu, kvůli kterému se to celé učíte. Zní to povědomě? Ještě chvilku vydržte. Ještě možná neumíte to nejdůležitější.

Jak program rozložit a zase složit?

Myslím, že důležitější, než správně zapsaný cyklus for je to, jak svůj program rozložíte na co nejmenší části a jak je potom zas spojíte dohromady.

Zapomněli jste středník na konci řádku? Na to vás upozorní už kompilátor. Napsali jste metodu, která dělá pět věcí najednou, a proto jí nikdo nebude moci opravit ani otestovat? Na to vás nic neupozorní a je to mnohem větší problém. Naučte se rozkládat programy na malé nezávislé části. Zjistěte si, jak tohle ve vašem jazyce funguje.

Máte krátké metody a třídy mají jediný důvod ke změně. Teď je na čase je spojit dohromady. Budou vám ale k ničemu, když si z nich v programu vytvoříte nerozmotatelný uzel. Potřebujete zjistit, jak váš jazyk podporuje oddělení jednotlivých částí a minimalizování jejich závislostí.

Jak program otestovat?

Máte malé a nezávislé kousky kódu. Ale jste si jistí že skutečně dělají to, co mají? Zjistěte si, jak se vytváří unit testy a specifikace, mocky a suby a jak testy efektivně spouštět.

Jak program sledovat?

I přes sebelepší testy vás uživatelé stejně překvapí. Nezapomeňte si přečíst si kapitolu o logování a debugování (dva příklady).

Závěr

Nejdůležitejší není správně zapsaný cyklus for a vlastně ani to, jaký programovací jazyk zvolíte.

Co myslíte?

12. 5. 2014, kategorie: it
comments powered by Disqus