www.rozumim.cz

Pět levicových tezí

Václav Bělohradský uvádí pár zajímavých myšlenek, na kterých by (podle mě) klidně mohla vzniknout obdoba Svobodných na levici:

(…) budovat trvalé struktury a nabízet jen přístup k nim. Kvalita života by závisela na efektivním přístupu ke kolektivně spravované a neustále inovované infrastruktuře, jako je třeba hromadná doprava. Je levicové dát přednost společnosti přístupu před společností majitelů (…)

(…) otevřený veřejný prostor, kde se zveřejňováním informací a veřejnou argumentací dospívalo ke sjednocujícím příběhům, které určovaly rozdíl mezi relevantním a irelevantním, a rezonovaly proto v celé společnosti. Komunikační hojnost vlastní epoše sítí pohlcuje dnes každou relevantní ideu, která by se mohla stát jádrem reprezentace celku společnosti.

Práce byla v minulosti nejen předpokladem reálné integrace do společnosti, ale i klíčem k identitě. Kdo ztratil práci, ztrácel i sebevědomí a často se rozpadla i jeho rodina. (…) Je třeba řešit rozpor, který spočívá v tom, že smyslem technologie je osvobodit člověka od práce, a ne vytvářet nové pracovní příležitosti. Co ale s lidmi osvobozenými od práce?

Pět levicových tezí

4. 11. 2013, kategorie: odjinud
comments powered by Disqus